کد خبر : 830
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 بهمن 1399 - 17:18

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی مطرح کرد؛ آمادگی برای ایجاد ۳۱خانه‌ خلاق میراث فرهنگی و گردشگری در ۳۱ استان

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی مطرح کرد؛ آمادگی برای ایجاد ۳۱خانه‌ خلاق میراث فرهنگی و گردشگری در ۳۱ استان

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی گفت: آمادگی داریم در بحث ایجاد خانه‌های خلاق در ۳۱ استان کمک کنیم. خانه‌های تاریخی می‌توانند بهترین امکان برای تبدیل به خانه‌های خلاق باشند. به گزارش سنترسینماپرس محمد خیاطیان در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه حمایت از نوآوری در کسب‌وکارهای دیجیتال خلاق در حوزه گردشگری، صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی با معاونت علمی و

آمادگی برای ایجاد ۳۱خانه‌ خلاق میراث فرهنگی و گردشگری در ۳۱ استان

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی گفت: آمادگی داریم در بحث ایجاد خانه‌های خلاق در ۳۱ استان کمک کنیم. خانه‌های تاریخی می‌توانند بهترین امکان برای تبدیل به خانه‌های خلاق باشند.

به گزارش سنترسینماپرس محمد خیاطیان در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه حمایت از نوآوری در کسب‌وکارهای دیجیتال خلاق در حوزه گردشگری، صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که امروز دوشنبه در محل این معاونت برگزار شد، گفت: آنچه امروز با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با امضای این تفاهم‌نامه در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اتفاق خواهد افتاد، یکی از موضوعاتی است که ما در این وزارتخانه نسبت به گذشته باید بیش‌ازپیش به آن بپردازیم، سرعت دهیم و از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، تسهیل‌کننده و شتاب‌دهنده فعالیت‌های وزارتخانه استفاده کنیم.

خیاطیان اظهار کرد: برای شتاب مؤثر در صنعت گردشگری نیاز به زیرساخت‌های گردشگری داریم، امروز بالغ‌بر ۲۵۲۷ پروژه زیرساخت گردشگری در کشور در حال آماده‌سازی است، این پروژه‌ها به دست مردم و برای آن‌ها اتفاق می‌افتد. صنعت گردشگری اقتصاد آن مردم محور است.

او با اشاره به سرمایه‌گذاری ۱۵۹ هزار میلیارد تومانی مردم در صنعت گردشگری گفت: این میزان سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد در آینده توان مضاعفی در حوزه گردشگری خواهیم داشت که می‌تواند جایگاه گردشگری ما را در سطح منطقه و دنیا ارتقا دهد.

خیاطیان تصریح کرد: برای این ارتقا علاوه بر زیرساخت‌های گردشگری نیاز به روان‌سازی، تسهیلگری و حمایت داریم، این حمایت توسط بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان باید اتفاق بیفتد.

او افزود: شرکت حامیان یکی از شرکت‌هایی است که از ظرفیت بسیار خوبی در این خصوص برخوردار است و به‌عنوان یکی از بازوان اجرایی در کنار وزارتخانه با این تفاهم‌نامه‌ای که امروز منعقد خواهد شد، عهده‌دار این موضوع خواهد شد.

خیاطیان تصریح کرد: ۴ هزار سهام‌دار این شرکت عمدتاً در حوزه‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی صاحب‌تجربه هستند و این تجربه را می‌توانند در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دهند و آن‌ها را به سمت جایی که ریل‌گذاری و سیاست‌گذاری شده است، هدایت کنند. سیاست ما این هست تا بتوانیم چشم‌اندازهایی که دولت و مقام معظم رهبری به وزارتخانه ابلاغ کرده است، طی کنیم.

معاون توسعه مدیریت بیان کرد: خوشبختانه امروز برای همه بخش‌های دولتی مشارکت بخش خصوصی جا افتاده است، این مشارکت صرفاً مشارکت مالی نیست. امروز نگاه دولت و بخش‌های مختلف خصوصاً وزارتخانه نگاه صرف سرمایه‌گذاری نیست بلکه نگاهش سرمایه‌گذاری در فکر، ایده و خلاقیت و تسهیلگری است.

او افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار دولت می‌تواند به تحقق این موضوع کمک کند، طبیعتاً ما به این موضوع توجه خواهیم کرد و امروز این تفاهم‌نامه آغازی برای حرکت پرشتاب خواهد بود.

معاون توسعه مدیریت بیان کرد: از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تقاضا دارم، شرکت‌های دانش‌بنیانی را که می‌توانند در حوزه‌های تخصصی به ما کمک کنند به سمت وزارتخانه هدایت کند، زیرا ظرفیت بکری داریم و این بکر بودن فرصتی برای انجام کارهای اساسی است.

او افزود: آمادگی داریم تا در بحث ایجاد خانه‌های خلاق در ۳۱ استان کمک کنیم. بناها و خانه‌های تاریخی بسیار گسترده‌ای در سطح کشور وجود دارد که می‌تواند بهترین بهانه برای تبدیل خانه‌های تاریخی به خانه‌های خلاق در حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری باشد.

خیاطیان تصریح کرد: تقاضا داریم مرکز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بحث صندوق پژوهش و خلاق یک سهم مشخصی را برای وزارتخانه در نظر بگیرد تا بتوانیم در خصوص محورهای جدید گردشگری پژوهش‌های لازم را انجام دهیم البته در حوزه میراث‌فرهنگی پژوهش‌های خوبی انجام‌شده است.

راه‌اندازی ۹ خانه خلاق در استان‌ها تا پایان سال جاری

پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق در ادامه این مراسم بیان کرد: امروز در ادامه مسیر شکل‌دهی به اقتصاد خلاق و دیجیتال تفاهم‌نامه همکاری با وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی امضا می‌شود.

او افزود: در یک ماه گذشته اقدامات قابل‌توجهی در حوزه اقتصاد خلاق انجام‌شده است. ازاین‌پس شرکت‌های خلاق که تعداد آن ۱۲۴۰ شرکت است جزو شرکت‌های دانش‌بنیان محسوب شده و می‌توانند فعالیت خود را در قالب مجموعه‌های دانش‌بنیان ادامه دهند. این اقدام زنجیر ارزش صنایع فرهنگی را تکمیل و تأمین می‌کند.

کرمی تصریح کرد: از امروز صندوق پژوهش و فناوری شرکت‌های خلاق که ویژه شرکت‌های این حوزه است مجوز فعالیت دریافت کرده و خدمات لازم را ارائه می‌دهد. این صندوق با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و چند شرکت از بخش خصوصی راه‌اندازی شده است.

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق بیان کرد: در هفته گذشته سه صندوق برای حمایت از شرکت‌های خلاق در نظر گرفته شد. صندوق پژوهش و فناوری نوین با مبلغ ۱۰ میلیارد تومان و صندوق سپهر تسهیلات ۴ میلیارد تومانی را به شرکت‌های خلاق ارائه می‌دهند. صندوق توسعه صادرات و تبادل فناوری نیز با اندوخته ۱۰ میلیارد تومان فعالیت خود را آغاز کرده است، در حقیقت این صندوق‌ها با سایر بخش‌های پژوهش و فناوری در ارتباط هستند تا حمایتی همه‌جانبه از شرکت‌های خلاق انجام شود.

او تصریح کرد: فعالیت دیگری که به‌تازگی آغازشده ایجاد خانه‌های خلاق در استان‌های مختلف بوده و قرار است تا پایان سال خانه‌های خلاق در ۹ استان راه‌اندازی شود، همچنین برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در همه استان‌ها حداقل یک خانه خلاق ساخته شود. خانه‌های خلاق در حقیقت مکانی برای فعالیت صنایع نرم و فرهنگی است. در این پروژه دولت صرفاً حمایت‌کننده و تسهیلگر است و بخش عمده‌ای از فعالیت‌ها توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش می‌کند که با توجه به مزیت‌های ملی، عمومی و منطقه‌ای خانه‌های خلاق را به‌صورت کاملاً تخصصی در استان‌ها جایگذاری کند. درواقع می‌خواهیم در چنین پروژه‌ای همه صنایع خلاق امکان رشد و توسعه را داشته باشند.

یکی از حوزه‌های تأثیرگذار در اقتصاد مردم محور صنعت گردشگری و میراث‌فرهنگی است

مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی نیز در مراسم انعقاد این تفاهم‌نامه گفت: وقتی در مورد نوآوری صحبت می‌کنیم بخشی از آن مربوط به نوآوری‌های دانش‌محور است و قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تاکنون تنها فعالیت‌هایی را به‌عنوان نوآوری می‌شناخت که مبنای آن دانش و فناوری بود. این‌چنین نگرشی باعث نادیده گرفتن فعالیت‌های نوآوری در بخش گسترده‌ای از جامعه است.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی تصریح کرد: اکنون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قصد دارد با تمام توان به سمت همگانی کردن نوآوری در جامعه حرکت کند. باید ظرفیت‌ها در اقصی نقاط کشور شناسایی و از آن‌ها برای رشد اقتصاد مردم محور استفاده شود، بدون شک یکی از حوزه‌های تأثیرگذار در چنین اقتصادی صنعت گردشگری و میراث‌فرهنگی است.

این تفاهم‌نامه فی‌مابین ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی امضا شد.

ازجمله اهداف این تفاهم‌نامه می‌توان به راه‌اندازی خانه‌های خلاق در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی و فرهنگی، برنامه‌ریزی بلندمدت راهبردی، میان‌مدت و کوتاه‌مدت برای ارتقای توانمندی‌های تولید، صادرات و توسعه بازار داخلی محصولات و خدمات در کسب‌وکارهای دیجیتال و خلاق در حوزه گردشگری، صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی با رویکرد ارتقای سطح کیفی و کمی و ارائه خدمات کسب‌وکارهای دیجیتال و خلاق در این حوزه و افزایش دسترس‌پذیری و دقت در ارائه خدمات و تمرکز در اجرای حمایت‌های مالی و حقوقی در حوزه کسب‌وکارهای دیجیتال و خلاق در حدود موضوع تفاهم‌نامه با استفاده از ظرفیت‌های طرفین اشاره کرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.